اوزون‌تراپی چیست؟

اوزون‌تراپی چیست؟

دبیر انجمن طب فیزیکی توانبخشی گفت: اوزون‌تراپی در بیماری‌های مختلف چون آرتروز زانو، آسیب ربات‌ها و همچنین دیسک‌های کمری استفاده می‌شود.

سید احمد رئیس السادات دبیر انجمن طب فیزیکی توانبخشی و دبیر بیست و دومین سمینار طب فیزیکی، توانبخشی و الکترو دیاگنوز ایران در این کنگره اظهار کرد: طب فیزیکی و توانبخشی یک رشته بالینی است و پس از گذراندن ۳ الی ۴ سال متخصص طب فیزیکی می‌شوند که هدف از برگزاری این سمینار‌ها آموزش جدیدترین روش‌ها برای تشخیص بیماری‌ها، پیشگیری و درمان استفاده می‌شود.

رئیس السادات بیان کرد: متخصصان برای درمان از روش‌های دستی، فیزیکی، گرما، سرما همچنین دارو درمانی و تزریقات تشخیصی و درمان بلوک عصب استفاده می‌کنند که یکی از جنبه‌ها طی الکترو دیاگنوز است که برای تشخیص و پاسخ به درمان مثل اعصاب محیطی، آسیب سیاتیک، سندرم تونل و … به کار گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: قدمت طب به اواسط دهه ۴۰ بر می‌گردد؛ انجمن طب در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و اولین دوره آموزشی در سال ۱۳۶۱ در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

دبیر انجمن طب فیزیکی توانبخشی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات ناشناخته بودن پتانسیل و قابلیت آن‌ها توسط پزشکان و مردم، عدم پوشش بیمه‌ای، کمبود بسته توانبخشی و تناقضات مربوط به نحوه ارائه خدمات توانبخشی است.

رئیس السادات درباره اوزون تراپی تشریح کرد: اوزون تراپی از ترکیب ۳ اتم اکسیژن در غلظت بالا تشکیل شده است که اثر اسیدکنندگی دارد و در گندزدایی استفاده می‌شود؛ غلظت پایین اوزون به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کند و می‌توانند در کاهش التهاب، بهبود جریان خون، کنترل درد و بهبود عملکرد اسکلتی عضلانی به کار گرفته می‌شود.

وی افزود: اثرات اوزون در بیماری‌های مختلف، چون آرتروز زانو، آسیب ربات‌ها و همچنین دیسک‌های کمری استفاده می‌شود؛ آنچه تاکنون به اشتباهات انجام شده است استفاده محدود از این گاز در مبتلایان به آرتروز خفیف و متوسط به ویژه در مواردی که نتیجه مطلوب نداشته است می‌تواند در کوتاه‌ترین مدت از درد بیماران بکاهد.

دبیر انجمن طب فیزیکی توانبخشی یادآوری کرد: اگرچه این درمان در مقایسه با دارونما اثر بهتری داشته است، اما به نظر می‌رسد این درمان در مقایسه با سایر درمان تزریقی مفصلی زانو هیالورونیک (آمپول تاج خروس) و PRO طول اثر کمتری داشته باشد.

منبع: www.yjc.ir

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.