علائم کمبود ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D بسیار شایع است. برآورد شده که میزان ویتامین دی در خون حدود ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان کم‌تر از حد متعادل است. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، ۴۱.۶٪ از بزرگسالان در ایالات متحده کمبود دارند. این تعداد بین اسپانیایی‌ها ۶۹.۲٪ و در آفریقایی-آمریکایی‌ها ۸۲.۱٪ است. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا از مهمترین علائم کمبود ویتامین D آگاه شوید.

ویتامین D یکی از ویتامین‌های بسیار مهم است که اثرات قوی روی چندین سیستم در بدن شما دارد. بر خلاف سایر ویتامین‌ها، ویتامین دی به عنوان یک هورمون عمل می‌کند و هر سلول در بدن شما یک گیرنده برای آن دارد. وقتی پوست شما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، بدن آن را از کلسترول می‌سازد.

این ویتامین همچنین در غذاهای خاص مانند ماهی‌های چرب و محصولات لبنی غنی‌شده یافت می‌شود، هرچند که دریافت آن به میزبان کافی فقط از طریق رژیم غذایی بسیار دشوار است. مصرف روزانه‌ی توصیه شده (RDI) معمولا حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ IU (واحد بین‌المللی) است، اما بسیاری از کارشناسان می‌گویند شما باید حتی بیش‌تر از این مقدار دریافت کنید.

در این‌جا ۷ عامل خطر شایع را برای کمبود ویتامین D می‌بینید:

– داشتن پوست تیره

–  سالمند بودن

– داشتن اضافه وزن یا چاق بودن

– نخوردن ماهی و لبنیات به میزان کافی

– زندگی دور از خط استوا که در آن نور خورشید کم است.

– استفاده از کرم ضد آفتاب هر بار که بیرون از خانه می‌روید.

– مدام در داخل خانه یا فضاهای بسته بودن.

احتمال کمبود این ویتامین در کسانی که در نزدیکی استوا زندگی می‌کنند و به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار دارند، کم است، زیرا پوست آن‌ها به‌اندازه‌ی کافی ویتامین D برای تامین نیاز بدن‌شان تولید می‌کند.

اکثر مردم نمی‌دانند که مبتلا به کمبود ویتامین دی هستند، چرا که علائم کمبود ویتامین D معمولا خفیف است. ممکن است علائم کمبود ویتامین D را به راحتی تشخیص ندهید، حتی اگر روی کیفیت زندگی‌تان تاثیر منفی داشته باشند.

علائم کمبود ویتامین D

در این‌ نوشتار با ۸ نشانه و علائم کمبود ویتامین D آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید!

۱. بیمار شدن یا دچار عفونت شدن به طور مکرر

یکی از مهم‌ترین نقش‌های ویتامین D، حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن شماست تا بتوانید با ویروس‌ها و باکتری‌هایی که باعث بیماری می‌شوند، مبارزه کنید.

این ویتامین به طور مستقیم با سلول‌هایی که مسئول مبارزه با عفونت‌هستند، تعامل دارد.

اگر به طور مکرر بیمار می‌شوید، به خصوص در صورتی که دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌شوید، کم بودن سطح ویتامین D در بدن‌تان ممکن است عامل تعیین‌کننده باشد.

چندین مطالعه‌ی مشاهده‌ای ارتباط بین این کمبود و عفونت دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و پنومونی را نشان داده‌اند.

تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های ویتامین D در دوزهای روزانه تا ۴۰۰۰ IU ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی را کاهش دهد.

در یک مطالعه که روی افراد مبتلا به اختلال مزمن انسدادی ریوی COPD صورت پذیرفت، تنها افرادی که به شدت کمبود ویتامین D داشتند پس از مصرف یک مکمل با دوز بالا به مدت یک سال بهبود قابل‌توجهی را تجربه کردند.

خلاصه

ویتامین D نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی دارد. یکی از شایع‌ترین علائم کمبود ویتامین D ، افزایش خطر بیماری یا عفونت است.

 

 

۲. خستگی و فرسودگی

احساس خستگی می‌تواند علل زیادی داشته باشد و کمبود ویتامین D هم می‌تواند یکی از آن‌ها باشد.

اما متاسفانه این کمبود اغلب به عنوان یک علت بالقوه نادیده گرفته می‌شود.

مطالعات موردی نشان داده‌اند که سطح بسیار پایین این ویتامین در خون می‌تواند باعث خستگی شود و متعاقبا اثر منفی شدیدی بر کیفیت زندگی دارد.

در یک مورد، سطح ویتامین D در خون زنی که از خستگی مزمن روزمره و سردرد شکایت داشت، تنها ۵.۹ نانوگرم در میلی‌لیتر  بود. این رقم بسیار پایین است، زیرا هر چیزی که کم‌تر از ۲۰ نانوگرم در میلی‌لیتر  باشد، کم‌تر از حد نرمال تلقی می‌شود.

هنگامی که این زن مکمل ویتامین D دریافت کرد، سطح این ویتامین در خون او به ۳۹ نانوگرم در میلی‌لیتر  افزایش یافت و علائم و نشانه‌هایی که تجربه می‌کرد، از بین رفت.

با این حال، حتی در صورتی که سطح این ویتامین در خون بیش از حد پایین نباشد، باز هم ممکن است تأثیر منفی روی سطوح انرژی شما داشته باشد.

یک مطالعه‌ی بزرگ مشاهده‌ای رابطه‌ی بین ویتامین D و خستگی را در زنان جوان مورد بررسی قرار داد.

این مطالعه نشان داد که احتمال بروز خستگی در زنانی که سطوح این ویتامین در خون‌شان پایین‌تر از ۲۰ نانوگرم در میلی‌لیتر  یا ۲۱ تا ۲۹ نانوگرم در میلی‌لیتر بود، در مقایسه با افرادی که سطح این ویتامین در خون‌شان بیش از ۳۰ نانوگرم در میلی‌لیتر بود، بیش‌تر است.

یکی دیگر از مطالعات مشاهده‌ای در پرستاران زن، ارتباط قدرتمندی را میان کم بودن ویتامین D و خستگی پیدا کرده‌است.

علاوه بر این، محققان دریافتند که ۸۹ درصد پرستاران کمبود ویتامین D دارند.

خلاصه

خستگی و فرسودگی بیش از حد ممکن است علائم کمبود ویتامین D باشد. مصرف مکمل‌ها می‌تواند به بهبود سطح انرژی کمک کند.

 

 

۳. درد استخوان و پشت

ویتامین D به شیوه‌های مختلف به حفظ سلامت استخوان کمک می‌کند.

اول این‌که، جذب کلسیم را توسط بدن بهبود می‌بخشد.

درد استخوان و کمر درد ممکن است نشانه‌ای از ناکافی بودن سطح ویتامین D در خون باشد.

مطالعات مشاهده‌ای بزرگ بین کمبود این ویتامین و کمردرد مزمن ارتباطی را پیدا کرده‌اند.

یک مطالعه رابطه‌ی بین ویتامین D و درد پشت را در بیش از ۹۰۰۰ زن مسن مورد بررسی قرار داد.

محققان این مطالعه دریافتند افرادی که کمبود ویتامین D دارند، مستعد ابتلا به کمر درد، از جمله درد شدید کمر هستند، اختلالی که فعالیت روزانه‌ی آن‌ها را محدود می‌کند.

در یک مطالعه کنترل شده مشخص شد که احتمال بروز درد استخوان در پاها، دنده‌ها و مفاصل افراد مبتلا به کمبود ویتامین D تقریبا دو برابر کسانی است که سطح این ویتامین در خون‌شان در محدوده‌ی طبیعی قرار دارد.

خلاصه

پایین بودن سطح ویتامین D در خون ممکن است عامل بروز درد استخوان و کمر درد باشد.

 

۴. افسردگی

افسردگی ممکن است علائم کمبود ویتامین D باشد.

در مطالعات مروری، محققان کمبود ویتامین D را، به ویژه در افراد مسن به افسردگی ارتباط داده‌اند.

در یک تجزیه و تحلیل، ۶۵ درصد از مطالعات مشاهده‌ای ارتباط بین سطح پایین این ویتامین در خون و افسردگی را نشان داده‌اند.

از سوی دیگر، بسیاری از آزمایش‌های کنترل شده که نسبت به مطالعات مشاهده‌ای از بار علمی بیش‌تری برخوردار هستند، ارتباطی بین این دو نشان ندادند.

با این حال، محققانی که این مطالعات را تجزیه و تحلیل کردند، اظهار نمودند که دوز ویتامین D در مطالعات کنترل شده غالبا بسیار کم بوده‌است.

علاوه بر این، آن‌ها مشاهده کردند که برخی از مطالعات به لحاظ زمانی آن‌قدر طولانی نبوده‌اند که تأثیر مصرف مکمل‌ها را بر خلق و خوی مشاهده کنند.

برخی از مطالعات کنترل شده نشان داده‌اند که دادن ویتامین D به افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه هستند، به بهبود افسردگی کمک می‌کند، از جمله افسردگی فصلی که در ماه‌های سردتر سال رخ می‌دهد.

خلاصه

افسردگی با کم بودن سطح ویتامین D ارتباط دارد و برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل این ویتامین باعث بهبود خلق و خو می‌شود.

 

 

۵. اختلال در روند بهبود زخم

کند بودن روند بهبودی زخم پس از عمل جراحی یا آسیب‌دیدگی ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکل کمبود ویتامین D شما باشد.

نتایج حاصل از یک مطالعه‌ی درون‌کشتگاهی نشان می‌دهد که این ویتامین باعث افزایش تولید ترکیباتی است که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از روند بهبود زخم حیاتی هستند.

یک مطالعه روی افرادی که جراحی دندان داشتند، نشان داد که برخی از جنبه‌های بهبودی با کمبود ویتامین D دچار مشکل می‌شوند.

همچنین اعتقاد بر این است که نقش ویتامین D در کنترل التهاب و مبارزه با عفونت برای التیام کامل و مناسب اهمیت دارد.

یک تحلیل روی بیماران مبتلا به عفونت‌های پای دیابتی صورت گرفت.

این مطالعه نشان داد احتمال بالا بودن سطح نشانگرهای التهابی در افرادی که دچار کمبود شدید ویتامین D هستند بیش‌تر است. التهاب روند بهبودی زخم را با اختلال مواجه می‌کند.

متاسفانه در حال حاضر تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات مکمل‌های ویتامین D در بهبود زخم در افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند، وجود دارد.

با این حال، یک مطالعه نشان داد که وقتی بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D که روی پای‌شان زخم داشتند، با ویتامین درمان شدند، میزان زخم به طور متوسط ​​۲۸ درصد کاهش یافت.

خلاصه

سطح ناکافی ویتامین D ممکن است منجر به کند شدن روند بهبودی بعد از جراحی، آسیب یا عفونت شود.

 

۶. تحلیل رفتن استخوان

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد.

بسیاری از افراد مسن که تحلیل رفتن استخوان در آن‌ها تشخیص داده می‌شود، باید کلسیم بیش‌تری مصرف کنند. با این حال، ممکن است سطح ویتامین D نیز در آن‌ها با کمبود مواجه باشد.

پایین بودن تراکم معدنی استخوان نشان می‌دهد که استخوان‌های شما کلسیم و سایر مواد معدنی را از دست داده‌اند. این مشکل باعث می‌شود افراد مسن‌تر، به ویژه زنان، بیش از قبل مستعد بروز شکستگی باشند.

محققان در یک مطالعه‌ی بزرگ مشاهده‌ای روی بیش از ۱۱۰۰ خانم میانسال در معرض یائسگی یا بعد از یائسگی، ارتباطی قوی بین سطح کم ویتامین D و کم بودن تراکم معدنی استخوان پیدا کردند.

با این وجود، یک مطالعه‌ی کنترل شده نشان داد که زنان دچار کمبود ویتامین D پس از  مصرف مکمل‌های این ویتامین با دوز بالا، بهبودی در تراکم معدنی استخوان را تجربه نکردند، با وجود این‌که سطح این ویتامین در خون‌شان افزایش پیدا کرد.

صرف نظر از این یافته‌ها، مصرف کافی ویتامین D و حفظ سطح آن در خون در محدوده‌ی بهینه ممکن است یک استراتژی خوب برای محافظت از تراکم استخوانی و کاهش خطر شکستگی باشد.

خلاصه

کم بودن تراکم معدنی استخوان ممکن است علائم کمبود ویتامین D باشد. مصرف کافی این ویتامین برای حفظ توده‌ی استخوانی در حین بالا رفتن سن بسیار مهم است.

 

۷. ریزش مو

ریزش مو اغلب به استرس وابسته است، که قطعا یک علت شایع بروز این مشکل است.

با این حال، هنگامی که ریزش مو شدید باشد، ممکن است در اثر یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد.

ریزش مو در زنانی که سطح ویتامین D در آن‌ها کم است، رخ می‌دهد، هرچند تا به امروز تحقیقات بسیار کمی در این رابطه وجود دارد.

کمبود این ویتامین با راشیتیسم هم مرتبط است، اختلالی که باعث نرم شدن استخوان‌ها در کودکان می‌شود.

سطوح پایین ویتامین D با آلوپسی یا طاسی منطقه‌ای مرتبط است و ممکن است عامل خطری برای توسعه‌ی این بیماری باشد. آلوپسی یا طاسی منطقه‌ای یک بیماری خودایمنی است که در اثر آن قسمتی از موی سر و سایر قسمت‌های بدن می‌ریزد.

یک مطالعه در افراد مبتلا به آلوپسی نشان داد که سطح پایین ویتامین D با ریزش شدید مو مرتبط است.

در یک مطالعه‌ی موردی، استفاده‌ی موضعی از فرم مصنوعی این ویتامین، ریزش مو را در یک پسر جوان دچار نقص در گیرنده‌ی ویتامین D بود، درمان کرد.

بسیاری از غذاها و مواد مغذی دیگر هم ممکن است روی سلامتی موها تاثیر بگذارند.

خلاصه

ریزش مو ممکن است علائم کمبود ویتامین D در ریزش موی الگوی زنانه یا اختلال خودایمنی آلوپسی است.

 

۸. درد عضلانی

پیدا کردن علل بروز درد عضلانی اغلب کار دشواری است.

برخی شواهد وجود دارد که نشان می‌دهند کمبود ویتامین D ممکن است علت بالقوه‌ی بروز درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد.

در یک مطالعه‌ ۷۱٪ از کسانی که درد مزمن داشتند، با کمبود این ویتامین در خون‌شان مواجه بودند.

گیرنده‌ی ویتامین D در سلول‌های عصبی به نام گیرنده‌ی درد یا دردگیرنده وجود دارد که درد را حس می‌کنند.

یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که کمبود این ویتامین باعث درد و حساسیت ناشی از تحریک دردگیرنده‌ها در عضلات می‌شود.

چند مطالعه نیز نشان داده‌است که استفاده از دوزهای بالای ویتامین D می‌تواند انواع مختلف درد را در افرادی که سطح این ویتامین در بدن‌شان کم است، کاهش دهد.

یک مطالعه روی ۱۲۰ کودک مبتلا به کمبود ویتامین D که دچار دردهای شدید بودند، نشان داد که یک دوز از این ویتامین به میزان ۵۷٪ درد آن‌ها را کاهش داد.

خلاصه

ارتباط بین درد مزمن و سطح پایین ویتامین D در خون وجود دارد، که ممکن است به دلیل تعامل بین ویتامین و سلول‌های عصبی حساس به درد باشد.

 

کلام پایانی

کمبود ویتامین D به طور باورنکردنی شایع است ولی اکثر مردم از آن آگاه نیستند به این دلیل که علائم کمبود ویتامین D اغلب خفیف و غیراختصاصی هستند، بدين معنی که دشوار است بدانيم که آن‌ها ناشی از پایین بودن سطح ويتامين D هستند یا عامل دیگری سبب بروز آن‌ها شده‌است.

اگر فکر می‌کنید که ممکن است شما هم کمبود ویتامین D داشته باشید، مهم است که با پزشک‌تان صحبت کنید و سطح این ویتامین را در خون‌تان اندازه‌گیری کنید.

خوشبختانه، حل مشکل کمبود ویتامین D معمولا آسان است.

شما می‌توانید زمان قرارگیری در معرض نور خورشید را افزایش دهید و غذاهای غنی از ویتامین D مانند ماهی‌های چرب یا لبنیات غنی شده مصرف کنید. شما همچنین می‌توانید انواع مکمل‌های ویتامین D را پس از مشورت با پزشک‌تان مصرف کنید.

رفع این کمبود ساده و آسان است و می‌تواند تاثیر مثبتی روی اوضاع سلامتی شما داشته باشد.

 

منبع: healthline و bazdeh


مطالب مرتبط:

خواص کلسیم

خواص گلپر

خواص گلپر

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.