مصرف نان نمکی از عوامل مهم فشارخون در جامعه ایرانی

مصرف نان نمکی از عوامل مهم فشارخون در جامعه ایرانی

رئیس هیأت مدیره انجمن قلب ایران با بیان اینکه ایرانی‌ها ۲ برابر استانداردهای جهانی نمک مصرف می‌کنند، گفت: متأسفانه در تحقیقاتی که انجام شده است، مصرف نمک در بین بانوان ایرانی ۳ برابر بیشتر از مردان است.

فریدون نوحی رئیس هیأت مدیره انجمن قلب ایران و عضو شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در کشور گفت: میانگین مصرف روزانه نمک در هر فرد ایرانی، ۱۰ تا ۱۲ گرم است که بیشتر آن بخاطر مصرف نان پرنمک است.

نوحی با بیان اینکه ایرانی‌ها ۲ برابر استانداردهای جهانی نمک مصرف می‌کنند، گفت: متأسفانه در تحقیقاتی که انجام شده مصرف نمک در بین بانوان ایرانی ۳ برابر بیشتر از مردان است.

وی با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده در استان گلستان، اصفهان و نیز نتیجه یک پایش علمی کشوری در رابطه با فشار خون، گفت: از مجموع پنجاه هزار نفر افراد شرکت کننده در غربالگری سنجش فشارخون در استان گلستان بیش از ۲۱ هزار نفر معادل ۲۶ درصد، فشارخون متوسط به بالا داشتند. همچنین در استان اصفهان، ۲۶ درصد از جمعیت مورد مطالعه فشارخون بالا داشتند و بیش از نیمی از هر دو جمعیت مورد مطالعه از فشارخون بالای خود آگاهی نداشتند.

عضو شبکه ملی پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر در کشور گفت: براساس نتایج آمار یک مطالعه ملی بیش از ۳۴ درصد جمعیت ایرانی، فشارخون بالا دارند و به همین علت سکته‌های قلبی و مغزی مهم‌ترین عامل مرگ افراد بالای ۵۰ سال در ایران است.

نوحی با دعوت از تمامی پزشکان کشور با هر تخصص برای مسؤولیت پذیری همگانی برای کنترل فشارخون بالا در جامعه ایرانی گفت: گرفتن فشارخون در مطب ها اعم از مطب های پزشکان عمومی و متخصصان باید به عنوان اولین و مهم‌ترین کار در دستور کار پزشکان قرار گیرد و به عنوان مطالبه عمومی بیماران از طریق رسانه‌ها فرهنگسازی شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن قلب ایران توصیه کرد: همه خانواده‌ها یک دستگاه فشارسنج معمولی یا دیجیتالی در خانه داشته باشند و افراد خانواده از سن ۳۵ سال به بالا هرماه یک یا دو بار فشارخون آنها اندازه‌گیری شود.

گفتنی است، نخستین همایش ملی شبکه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر متشکل از سازمان‌های مردم نهاد مرتبط، ۲۷ دی ماه سال جاری در سالن مجموعه فرهنگی، ورزشی تلاش واقع در خیابان ولیعصر (عج) برگزار می‌شود.

منبع: فارس

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.