۱۰ درمان طبیعی جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد آن

۱۰ درمان طبیعی جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد آن

جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد مو برای همه مهم است. هیچ کس دوست ندارد موهای‌اش را از دست بدهد، ریزش مو نه تنها روی ظاهر فیزیکی فرد تاثیر می‌گذارد بلکه می‌تواند شرایط روحی-روانیِ او را نیز تحت تاثیر قرار دهد. داشتن موی کامل با سلامت، جوانی و زیبایی همراه است. بنابراین مشکل ریزش مو برای همه، و به ویژه برای زنانی که روی ظاهر فیزیکی‌شان خیلی حساس هستند، بسیار هراس‌آور است.

رشد مو در طول چرخه‌هایی صورت می‌گیرد و هر رشته در پایان چرخه‌ی رشد می‌ریزد. بنابراین، یک فرد بالغ و سالم در روز ۱۰۰ تار مو را از میان ۱۰۰،۰۰۰ تار مویی که در پوست سر خود دارد از دست می‌دهد. اگر ریزش مو بیش‌تر از این تعداد باشد، تکه‌های طاسی روی پوست سر پدیدار می‌شود. در اغلب موارد، ژن و پیری را مسئول مشکل ریزش مو می‌دانیم اما مطالعات علمی عوامل دیگری را نیز شناسایی کرده‌اند. این عوامل عبارتند از سیگار کشیدن، عدم تعادل هورمونی، استرس، عوامل محیطی، عفونت پوست سر، دارو، رژیم غذایی و اختلالات خاص پزشکی مانند بیماری‌های خود ایمنی و کم‌خونی فقر آهن.

ریزش مو قابل درمان است و می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم اما به این دلیل که محصولات متعدد بی‌فایده و پر از مواد شیمیایی موجود در بازار به طور بالقوه مضر هستند، بهتر است از درمان‌های طبیعی استفاده کنیم. درمان‌های طبیعی موثر برای ریزش مو به راحتی در دسترس هستند، عوارض جانبی ندارند و بسیار مقرون به صرفه هستند.

در ادامه فهرستی از ۱۰ درمان طبیعی جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد آن آمده است:

۱. شیر نارگیل

شیر نارگیل تا به حال موثرترین راه جلوگیری از ریزش مو بوده‌است، چرا که بسیاری از مواد مغذی ضروری برای رشد مو در شیر نارگیل به وفور وجود دارد. این مواد مغذی عبارتند از پتاسیم، آهن و اسیدهای چرب. مواد موجود در شیر نارگیل علاوه بر تغذیه‌ی پوست سر، به داخل ساقه‌ی مو نفوذ می‌کنند، رطوبت را در آن حفظ می‌کنند و در نتیجه در برابر گرما و آلاینده‌ها از مو مراقبت می‌کنند. اسیدهای چرب نیز با اتصال به کراتین سازنده‌ی مو و تقویت آن مانع از بروز شکستگی در تارهای مو می‌شوند. استفاده از شیر نارگیل تازه روی پوست سرتان به صورت روزانه و به مدت چند ساعت قبل از شستشو، بسیار موثر است.

آن‌چه نیاز دارید

۱ تا ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل خالص

آن‌چه باید انجام دهید

۱. برای شروع می‌توانید روغن را به آرامی گرم کنید و آن را درون یک کاسه‌ی کوچک بریزید.

۲. روغن را با ملایمت به پوست سر و ریشه‌ی مو بمالید. با حرکات دایره‌ای کوچک ماساژ دهید.

۳. شما می‌توانید بگذارید روغن ۳۰ دقیقه، یا در طول شب روی سرتان بماند و سپس مثل همیشه شامپو کنید.

چه وقت باید این کار را انجام دهید

 • یک روز در میان این کار را انجام دهید تا زمانی که نتیجه را ببینید.

چرا این روش درمان خانگی ریزش مو جواب می‌دهد

روغن نارگیل حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که مو را تقویت می‌کند و به آن درخشندگی طبیعی می‌دهد. هم‌چنین خواص ضدمیکروبی دارد که با عفونت پوست سر مبارزه می‌کند.

هشدار

توجه داشته‌باشید که حتما موهایتان را تا یک روز بعد از استعمال روغن بشویید. در غیر این‌صورت موهایتان چرب به نظر می‌رسد و غبار و کثیفی را نیز جذب می‌کند.

تذکر

شما می‌توانید از روغن بادام، زیتون، و آمله نیز به جای روغن نارگیل استفاده کنید تا همین نتیجه را ببینید. مشاهده شده‌است روغن زیتون قابلیت ارتجاعی مو را افزایش می‌دهد، و به این طریق از شکستن آن جلوگیری می‌کند. روغن بادام و آمله نیز از ریزش مو جلوگیری، و آن را تقویت می‌کند.

 

۲. خمیر تخم شنبلیله

تخم شنبلیله یک ادویه‌ی بسیار محبوب هندی است که به دلیل مزایایی که برای سلامتی دارد به غذاهای مختلف اضافه می‌شود. زمانی که خمیر تخم شنبلیله روی مو و پوست سر استفاده شود، رشد مو را تحریک می‌کند و با تقویت موها جهت جلوگیری از ریزش مو عالی است، چرا که غنی از پروتئین، اسید نیکوتین و هورمون است. تخم شنبلیله همچنین حاوی لسیتین است که مو را مرطوب نگه می‌دارد و مانع از بروز شکستگی در آن می‌شود. برای تهیه‌ی این خمیر، باید تخم شنبلیله را یک شب در آب خیس بگذارید و سپس آن را له کنید تا تبدیل به خمیر شود. پس از آماده کردن خمیر، آن را روی مو و پوست سرتان بگذارید و بعد از چند دقیقه آبکشی کنید. این درمان را دو بار در هفته تکرار کنید تا رشد موهای‌تان به طور قابل توجهی بهبود بیابد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ قاشق غذاخوری بذر شنبلیله
 • ۴ قاشق غذاخوری ماست
 • ۱ عدد تخم‌مرغ

یا

 • ۱ فنجان بذر شنبلیله

یا

 • ۲ قاشق غذاخوری بذر شنبلیله
 • نصف فنجان روغن نارگیل

آن‌چه باید انجام بدهید

روش ۱

۱. در طول ۲ قاشق غذاخوری بذر شنبلیله را در آب خیس کنید.

۲. صبح آن را تبدیل به خمیر کنید.

۳. این ترکیب را با کمی آب مخلوط کنید تا به آن کمی قوام بدهید.

۴. ۴ قاشق غذاخوری کشک و یک سفیده‌ی تخم‌مرغ را اضافه کنید.

۵. آن را روی موها و پوست سر قرار دهید.

۶. بگذارید نیم‌ساعت بماند.

۷. آن را کاملا با آب بشویید.

روش ۲

۱. در طول شب بذر شنبلیله را در آب خیس کنید.

۲. صبح روز بعد، این بذرها را بکوبید و خمیر درست کنید. خمیر کاملا یک دست و قابل پهن کردن است.

۳. این خمیر را روی موها بگذارید، از ریشه تا نوک مو، و با یک کلاه پلاستیکی بپوشانید.

۴. بگذارید حدود ۴۰ دقیقه بماند، و بعد با آب سرد کاملا آب‌کشی کنید.

روش ۳

۱. بذر شنبلیله را در روغن نارگیل سرخ کنید.

۲. حاصل را سرد کرده و از صافی رد کنید.

۳. این ترکیب را در مقادیر کم روی پوست بگذارید و با ملایمت ریشه‌ی موها را مالش دهید.

چه وقت باید این کار را انجام دهید

می‌توانید این روش را یک یا دو بار در ماه انجام دهید.

چرا این روش جواب می‌دهد

بذر شنبلیله رشد مو را بهبود می‌بخشد و به ترمیم فولیکول مو کمک می‌کند. هم‌چنین بذر شنبلیله موها را براق، قوی و بلند می‌کند.

 

۳. ماسک تخم مرغ

مردم سراسر جهان ماسک تخم‌مرغ را استفاده می‌کنند. تخم‌مرغ یکی از قدیمی‌ترین درمان‌های طبیعی برای درمان شکستگی مو و ریزش آن است و این به دلیل خواص ترمیمی سفیده‌ی تخم‌مرغ است که مواد مغذی بسیار زیادی دارد. سفیده‌ی تخم‌مرغ میزان بسیار زیادی ید، سلنیوم، فسفر، آهن، گوگرد و روی دارد و به این ترتیب موها را براق، نرم و سالم می‌کند. ماسک تخم‌مرغ را به راحتی می‌توانید در خانه تهیه کنید.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ عدد تخم‌مرغ

یا

 • ۱ عدد تخم‌مرغ
 • ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون

آن‌چه باید انجام دهید

روش ۱

۱. ۲ عدد تخم‌مرغ را در یک کاسه بشکنید.

۲. زرده‌ها را از سفیده جدا کنید.

۳. سفیده‌ی تخم‌مرغ را به خوبی به هم بزنید تا قوام بگیرد و یک دست شود.

۴. با استفاده از برس رنگ مو سفیده‌ی تخم‌مرغ را به پوست سر و مو بزنید.

۵. سرتان را با یک کلاه پلاستیکی بپوشانید و بگذارید حدود ۲۰ دقیقه بماند. سپس با آب سرد آبکشی و بعد شامپو کنید.

روش ۲

شما می‌توانید یک سفیده‌ی تخم‌مرغ را با یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون مخلوط کنید. آن را آن‌قدر هم بزنید تا تبدیل به خمیر شود. آن را روی تمام پوست سر و مو قرار دهید. بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. با آب سرد و یک شامپوی ملایم بشویید.

چه وقت باید این کار را انجام دهیم

این درمان خانگی ریزش مو را ۲ بار در هفته تکرار کنید.

چرا این روش درمان خانگی ریزش مو جواب می‌دهد

تخم‌مرغ منبعی سرشار از پروتئین، ویتامین‌های B، و مواد مغذی ضروری برای سلامت بهینه‌ی مو است.

 

۴. آب پیاز

آب پیاز دارای درصد بالایی گوگرد است که گردش خون را در پوست سر بهبود می‌دهد. گردش ضعیف خون و اکسیژن باعث مرگ سلول‌های پوست سر، و نهایتا ریزش مو می‌شود. بنابراین، استفاده از آب پیاز در مو و پوست سرتان ریزش مو را متوقف می‌کند و موجب بازسازی فولیکول‌های مو می‌شود. گوگرد نیز تشکیل کلاژن را بهبود می‌دهد و در نهایت منجر به رشد مجدد مو می‌شود.

آب پیاز دارای خواص ضد باکتری نیز هست و می‌تواند میکروب‌های روی پوست سر را که ممکن است مسئول ریزش موهای‌تان باشند، از بین ببرد. هفته‌ای یک بار و به مدت چند دقیقه آب پیاز را روی سرتان بگذارید و سپس آبکشی کنید، قطعا متوجه تغییرات قابل توجهی در موهای‌تان خواهید شد. بوی تند پیاز پس از شستشو از بین می‌رود.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ عدد پیاز
 • کمی پنبه

یا

 • ۱ عدد پیاز
 • ۲ قاشق غذاخوری عسل
 • گلاب

روش ۱

۱. پیاز را رنده کنید و آب آن را بگیرید.

۲. پنبه را به آب پیاز آغشته کنید و آن را مستقیما روی پوست سرتان بگذارید، مطمئن شوید تارهای مو از ریشه تا نوک پوشانده شده‌است.

۳. بگذارید حدود ۳۰ دقیقه بماند، سپس می‌توانید با آب سرد آب‌کشی کنید.

۴. مثل همیشه موها را شامپو کنید.

روش ۲

آب پیاز را بگیرید. ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری عسل را به آن اضافه کنید. برای خلاص شدن از بوی پیاز، می‌توانید گلاب را با پیاز مخلوط کنید. این ترکیب را روی موها قرار دهید و بگذارید ۴۰ تا ۵۰ دقیقه بماند و بعد بشویید. هم‌چنین می‌توانید چند حبه سیر را له کنید و چند دقیقه در کمی روغن نارگیل بجوشانید. وقتی ترکیب ولرم شد، پوست سر را با آن ماساژ دهید.

چه وقت باید این کار را بکنید

شما می‌توانید یک بار در هفته آب پیاز را به موهایتان بزنید.

چرا این روش درمان خانگی ریزش مو جواب می‌دهد

پیاز خواص آنتی‌باکتریال دارد که می‌تواند باکتری‌هایی را که سبب عفونت پوست سر می‌شود از بین ببرد. هم‌چنین حاوی مقدار زیادی گوگرد است که جریان خون را به فولیکول مو بهبود می‌بخشد و رشد مو را تحریک می‌کند. هم‌چنین گفته می‌شود گوگرد عفونت فولیکول‌ مو را درمان می‌کند.

هشدار

هنگام قرار دادن آب پیاز روی موها مراقب باشید. اگر آب پیاز وارد چشم‌هایتان شد، آنها را کاملا با آب سرد بشویید. هرچند آب پیاز برای چشم مضر نیست اما می‌تواند سبب احساس سوزش و ناراحتی بسیار شود.

 

۵. آلوئه ورا

آلوئه‌ورا به دلیل داشتن مواد مغذی فراوان، خواص درمانی بسیاری دارد. آلوئه‌ورا می‌تواند ریزش مو را به تاخیر بیندازد و حتی در برخی مواقع موجب رشد مجدد موها شود. آلوئه‌ورا علاوه بر تغذیه‌ی مو، خواص فراوانی دارد و می‌تواند برای پوست و موی سر مفید باشد. آنزیم‌های پروتئولیتیک آن سلول‌های مرده‌ی پوست سر را حذف می‌کند، منافذ را پاک می‌کند و فولیکول‌های مو را که مسدود شده‌اند، باز می‌کند، و در عین حال خواص قلیایی کننده‌ی آن pH پوست سر را در سطح مطلوب نگه می‌دارد.

آن‌چه نیاز دارید

یک برگ (یا حتی یک ساقه) از گیاه آلوئه ورا

آن‌چه باید انجام دهید

این روش سنتی استفاده از آلوئه ورا برای درمان رشد مو است.

۱. محتوای گوشته را از برگ یا ساقه بیرون بیاورید و به موهایتان بمالید.

۲. قبل از این کار مطمئن شوید موهایتان شسته شده‌است.

۳. گوشته را با حرکات دایره‌وار به پوست سر ماساژ دهید.

۴. بگذارید حدود ۱۵ دقیقه بماند، و بعد با آب سرد آب‌کشی کنید.

چه وقت باید این کار را انجام دهید

این فرآیند را ۲ بار در هفته تکرار کنید، به‌طور ایده‌آل صبح‌ها بعد از این‌که سرتان را شست‌وشو دادید.

چرا این روش جواب می‌دهد

آلوئه ورا در ایجاد توازن در سطح پی‌اچ پوست سر و مو نقش مهمی دارد، چون در پوست سر و مو نفوذ می‌کند و به این طریق رشد را بهبود می‌بخشد.

هشدار

شیره‌ی زرد رنگ گیاه آلوئه ورا حاوی سم است و اگر به لاتکس حساسیت داشته‌باشید، می‌تواند پوست را اذیت کند. در حالت ایده‌آل می‌توانید قبل از بیرون آوردن محتوای گوشته، این گیاه را بجوشانید (این کار سموم را به اسید سالیسیلیک طبیعی تبدیل می‌کند که برای پوست بی‌ضرر است).

 

۶.آمله (انگور فرنگی هندی)

انگور فرنگی هندی که با نام آلما نیز شناخته شده‌است، یک درمان جادویی است اگر دل‌تان برای داشتن موهایی بلند و سلامت غنج می‌زند. این گیاه علاوه بر ویتامین C، دارای خواص ضد باکتری، آنتی اکسیدان، لایه برداری و ضد التهابی است که کمک می‌کند پوست سرتان سالم و قوی باشد، و تاثیر مثبتی روی رنگدانه‌های مو دارد.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۴-۵ انگور فرنگی هندی
 • ۱ فنجان روغن نارگیل خالص

یا

 • انگور فرنگی هندی
 • آب لیمو

یا

 • روغن انگور فرنگی هندی
 • روغن نارگیل

آن‌چه باید انجام دهید

روش ۱: انگور فرنگی هندی را در روغن نارگیل بجوشانید تا روغن سیاه شود.

صبر کنید تا خنک شود، و سپس پوست سر را با این روغن ماساژ دهید. بگذارید ۲۰ دقیقه بماند، و بعد مثل همیشه شامپو کنید.

روش ۲: میوه‌ی آمله را له کنید تا آب را بگیریدو ۲ قاشق چای‌خوری از این آب‌میوه را با پودر آمله و همان مقدارآب‌لیموی تازه مخلوط کنید. این ترکیب روی پوست سر بگذارید و صبر کنید تا خشک شود. سپس با آب گرم آب‌کشی کنید.

روش ۳: روغن نارگیل و روغت انگور فرنگی هندی را به میزان برابر مخلوط کنید. چند قطره آب لیمو اضافه کنید. یک بار در هفته این ترکیب را روی تمام پوست سر بگذارید. سپس آب‌کشی کنید تا با از دست دادن مو مقابله کنید.

چه وقت باید این کار را بکنید

می‌توانید ۲ بار در هفته این کار را بکنید

چرا این روش جواب می‌دهد

آمله سرشار از ویتامین C است، یک ماده‌ی مغذی ضروری برای رشد و تقویت مو. ویتامین C به ساخت کلاژن نیز کمک می‌کند که برای رشد مو حیاتی است. گذشته از این، ویتامین C به جذب آهن نیز کمک می‌کند، و به این طریق موهای شما را قوی و سالم نگه می‌دارد. هم‌چنین آمله به جلوگیری از سفیدی زودهنگام مو کمک می‌کند.

مصرف آن به‌طور مرتب می‌تواند برای تقویت فولیکول مو مفید باشد، هم‌چنین می‌توان آن را به شکل آب‌میوه یا پودر آمله که در عطاری‌ها موجود است، به‌صورت موضعی استعمال کرد.

 

۷. آب سیب زمینی

ریزش مو می‌تواند در اثر تغذیه‌ی ناکافی تارهای مو ایجاد شود. اگر موهای شما خشک است، شکننده یا نازک شده‌است، باید این درمان را امتحان کنید. سیب زمینی غنی از ویتامین‌هایی مانند ویتامین B۶، ویتامین A و ویتامین C است و همچنین انواعی از مواد معدنی مانند فسفر، منگنز، کلسیم و نیاسین (ویتامین b۳) دارد. هنگامی که آب سیب‌زمینی تازه به طور مستقیم روی پوست سر مالیده شود، فولیکول‌های مو را تغذیه می‌کند و مانع از خشک شدن مو و طاسی زودرس می‌شود.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ عدد سیب‌زمینی
 • ۱ قاشق چای‌خوری عسل
 • ۱ قاشق چای‌خوری آب

آن‌چه باید انجام دهید

۱. سیب‌زمینی را به خوبی بشویید و پوست آن را بگیرید.

۲. آن را به قطعات کوچک ببرید و در خرد‌کن بریزید تا به حالت پوره در بیاید (اگر پوره خیلی غلیظ است می‌توانید کمی آب به آن اضافه کنید).

۳. می‌توانید با استفاده از یک پارچه‌ی توری پوره را صاف کنید و در یک کاسه بریزید. این به شما آب سیب‌زمینی می‌دهد.

۴. یک قاشق چای‌خوری عسل و یک قاشق چای‌خوری آب را به آب سیب زمینی اضافه کنید. به خوبی هم بزنید.

۵. ترکیب به‌دست آمده را به پوست سر و موها بزنید، و بگذارید حدود ۳۰ دقیقه بماند.

۶. با یک شامپوی ملایم بشویید.

چه وقت باید این کار را انجام دهید

می‌توانید یک بار در هفته این کار را انجام دهید.

چرا این روش درمان خانگی ریزش مو جواب می‌دهد

سیب زمینی حاوی پتاسیم، ویتامین C، و آهن است، که همه‌ی این‌ها برای حفظ سلامت مو ضروری است. هم‌چنین مشخص شده‌است کمب.د پتاسیم می‌تواند منجر به از دست دادن مو شود.

 

۸. آب لیمو

پزشکان توصیه می‌کنند برای مبارزه با این اختلال از آب لیمو به جای شامپو‌های خشن استفاده کنید. pH پایین آب لیمو باعث می‌شود در تمیز کردن چربی و حذف سلول‌های مرده از پوست سر موثر عمل کند، و در عین حال ویتامین‌های فراوان موجود در آن باعث تغذیه‌ی فولیکول‌های مو، و رشد آنها می‌شود. استفاده از آب لیمو روی پوست سر شوره را از بین بردن، چربی روی پوست سر را کاهش می‌دهد و از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۲ تا ۳ عدد لیمو
 • ۱ فنجان آب گرم

آن‌چه باید انجام بدهید

۱. هر یک از لیموها را ببرید و یک فنجان آب لیمو تهیه کنید.

۲. آب لیمو را درون یک کاسه صاف کنید و آن را با آب گرم مخلوط کنید.

۳. بعد از این‌که در حمام موهایتان را شستید، ترکیب را با ملایمت روی پوست سرتان بریزید، و همزمان پوست سر را ماساژ دهید.

۴. بگذارید این ترکیب حدود ۵ دقیقه بماند، و سپس با آب سرد بشویید.

چه وقت باید این کار را بکنید

صبح‌ها بعد از دوش. این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهید.

چرا این روش درمان خانگی ریزش مو جواب می‌دهد

لیمو یک منقبض‌کننده‌ی فوق‌العاده است، و منافذ پوست سر را جمع می‌کند، و به این طریق ریزش مو را کنترل می‌کند. اگر موی چرب دارید، می‌توانید شست و شو با آب لیمو را امتحان کنید.

هم‌چنین آب لیمو حاوی آلفا هیدروکسی اسید است که سلول‌های مرده را پوسته پوسته می‌کند، و طی این فرآیند شوره را از بین می‌برد. لیمو سرشار از ویتامین C است، یک ماده‌ی مغذی ضروری که به حفظ سلامت مو کمک می‌کند.

هشدار

هرچند لیمو بی‌ضرر است اما اسید دارد. برای همین هنگامی که این ترکیب را به سرتان می‌زنید چشم‌هایتان را ببندید. هم‌چنین به یاد داشته‌باشید از روش درمانی آب لیمو مکررا یا به مدت طولانی استفاده نکنید، چون می‌تواند سبب خشکی مو شود.

 

۹. ماساژ پوست سر با روغن های طبیعی

ماساژ پوست سر با روغن‌های طبیعی در جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است. گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از میان آنها انتاب کنید، مانند روغن آلما، روغن کرچک، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن رزماری، روغن آرگان، روغن شترمرغ، روغن جوانه‌ی گندم، روغن جوجوبا یا روغن خردل. ماساژ دادن روغن بر روی پوست سرتان دو فایده دارد، هم از مزایای خود ماساژ که باعث آرامش و بهبود جریان خون به فولیکول‌ها می‌شود بهره می‌برید و هم از مزایای تغذیه‌ای‌ِ روغن‌ها استفاده می‌کنید.

 

۱۰. خمیر ریشه شیرین بیان

شیرین بیان یک گیاه دارویی بسیار قوی است که بسیاری از مشکلات مو و پوست سر را درمان می‌کند. این گیاه کمک‌تان می‌کند از شرِ شوره‌ی سر و پوسته‌های خشک خلاص شوید، و در نتیجه منافذ را باز می‌کند و خارش را تسکین می‌دهد. باید به مدت یک شب ریشه‌ی شیرین بین را در شیر خیس بگذارید و بعد آن را تبدیل به خمیری غلیظ کنید. سپس آن را به طور مستقیم روی نواحی مبتلا به ریزش مو در پوست سر بگذارید. برای این‌که بیش‌ترین نتیجه را بگیرید، بهتر است اجازه بدهید یک شب روی موهای‌تان بماند و سپس آبکشی کنید.

در سال ۲۰۱۶ هستیم و درمان‌های زیادی برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد. اما بهتر این است که ابتدا برنامه‌ی غذایی‌تان را تغییر دهید یا قبل از استفاده از داروهای گران قیمتی که دارای عوارض جانبی عدیده‌ای هستند، مواد طبیعی را امتحان کنید. در بسیاری از موارد درمان‌های طبیعی می‌توانند مشکل اصلی را خواه کمبود تغذیه باشد یا عفونت، حل کنند، و باعث ‌می‌شوند مو به راحتی رشد کند و قوی‌تر و جذاب‌تر از قبل شود. با این حال، اگر ریزش مو‌ی‌تان به دلیل یک اختلال پزشکی مانند مشکل تیروئید یا نقص ایمنی ایجاد شده باشد، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

آن‌چه نیاز دارید

 • ۱ قاشق غذاخوری پودر ریشه‌ی شیرین بیان
 • ۱ فنجان شیر
 • ۱ قاشق چای‌خوری زعفران

آن‌چه باید انجام بدهید

۱. پودر ریشه‌ی شیرین بیان و زعفران را به شیر اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید.

۲. شب قبل از رفتن به بستر خواب، ترکیب را قسمت‌های بدون مو قرار دهید و بگذارید تا صبح بماند.

۳. صبح روز بعد موهایتان را بشویید.

چه وقت باید این کار را بکنید

این کار را ۲ بار در هفته انجام دهید.

چرا این روش جواب می‌دهد

ریشه‌ی شیرین بیان خواص شفابخش دارد که پوست سر را آرام می‌کند و سوزش پوست سر یا شوره را برطرف می‌کند. این به حفظ سلامت پوست سر و بهبود رشد مو کمک می‌کند.

 

 

منبع:ترجمه شده از سایت های  stylecraze وlifehack

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.