ادویه‌های مفید برای فصل زمستان از نگاه طب سنتی

ادویه‌های مفید برای فصل زمستان از نگاه طب سنتی

مهم‌ترین ادویه‌های مفید برای فصل زمستان از نگاه طب سنتی شامل زنجبیل، دارچین، زردچوبه، جوز هندی، آویشن، میخک، نعناع، زیره و هل هستند.

ادویه
استفاده از ادویه‌های با طبع گرم و خشک، به دلیل ایجاد اثر گرمایی در بدن برای فصل زمستان مفید است و مانع از تولید رطوبت در بدن می‌شود.
فصل زمستان به همراه خود انواع سرماخوردگی، زکام، ذات‌الریه و آنفولانزا را خواهد آورد. طب سنتی راهکارهایی را برای پیشگیری از بیماری‌ها و افزایش تحمل به سرما در این فصل دارد، به ویژه آنکه طبع این فصل سرد وتر است و خوردن مواد غذایی که طبع را معتدل کند، مفید خواهد بود. در این مطلب به معرفی ادویه‌های مفید برای فصل زمستان از نگاه طب سنتی پرداخته‌ایم.

 


به طور کلی ادویه‌های با مزاج گرم و خشک برای فصل زمستان مفید هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها و خواص هر یک پرداخته می‌شود:

۱. زنجبیل
یکی از مفیدترین ادویه‌های فصل زمستان، زنجبیل است. اضافه کردن زنجبیل به غذاها و یا تهیه دمنوش و چای زنجبیل تأثیر زیادی در پیشگیری و درمان سرماخوردگی دارد. این گیاه خاصیت ضد باکتری و ضدویروسی دارد و یکی از گیاهان دارویی مؤثر برای تقویت و بیشتر کردن توان سیستم ایمنی و دفاعی بدن محسوب می‌شود. جالب است بدانید، مصرف زنجبیل تازه در اولین روز شروع سرماخوردگی، از بروز سرماخوردگی شدیدتر پیشگیری می‌کند. مصرف آن نه تنها آرامتان می‌کند، بلکه سیستم ایمنی بدنتان را نیز تحریک کرده و شما را گرم خواهد کرد.

۲. زردچوبه
زردچوبه از دیگر ادویه‌های مفید برای فصل زمستان است و توصیه می‌شود روزانه از آن در تهیه غذا استفاده شود. زردچوبه خاصیت ضد باکتری، ضدویروسی و ضدالتهاب دارد و همچنین مصرف معجون شیر و زردچوبه، یک درمان مؤثر برای پیشگیری و سرماخوردگی‌های شایع فصل پاییز و زمستان است.

۳. میخک
خاصیت ضدویروسی میخک باعث شده تا مصرف این ادویه همراه دیگر ادویه‌ها، تأثیر ویژه‌ای در درمان زکام داشته باشد. دمنوش تهیه شده با ترکیب میخک، زنجبیل، عسل و آبلیمو خاصیت آرام‌بخش داشته و در طب سنتی از آن برای باز کردن راه‌های سینوس و بینی استفاده می‌شود.

۴. دارچین
دارچین به عنوان یک ادویه با طبع گرم، از دیگر ادویه‌های مفید برای فصل زمستان است. همچنین دارچین خاصیت ضدعفونی‌کنندگی خوبی دارد و به ویژه در از بین بردن عفونت‌های دهانی و گلو مؤثر است. متخصصان طب سنتی دارچین را دارویی عالی برای سرماخوردگی‌ها، گرفتگی بینی، اخلاط و آنفولانزا می‌دانند و برای کاهش تب نیز مفید است.

۵. آویشن

مصرف زنجبیل تازه در اولین روز شروع سرماخوردگی، از بروز سرماخوردگی شدیدتر پیشگیری می‌کند. مصرف آن نه تنها آرامتان می‌کند، بلکه سیستم ایمنی بدنتان را نیز تحریک کرده و شما را گرم خواهد کرد
خواص آویشن برای سرماخوردگی بسیار گسترده است و در طب سنتی به عنوان یکی از مهمترین ادویه‌های مفید برای فصل زمستان معرفی می‌شود. آویشن گیاهی با طبع گرم و خشک است و به درمان سرفه‌های سخت، درمان سرماخوردگی و کاهش علائم آن کمک می‌کند. همچنین به دلیل خاصیت ضدالتهابی، روی باکتری‌های دستگاه تنفسی مؤثر است. این گیاه خاصیت خلط‌آور داشته و در رفع علائم سرماخوردگی‌های همراه با خلط سینه و سرفه‌های تحریکی مفید است و تا حد زیادی عفونت و چرک بدن و گلو را از بین می‌برد.

نوایگان - گیاه آویشن

۶. جوز هندی
جوز هندی برای درمان و تسکین بسیاری از دردها مفید شناخته شده است. در طب سنتی برای تسکین علائم سرماخوردگی توصیه می‌شود این ادویه را با کمی آب و آرد ترکیب و از آن ضماد تهیه کنید و روی پارچه کتان مالیده، روی سینه قرار دهید.

۷. هل
هل از دیگر ادویه‌های مفید برای فصل زمستان است و متخصصان طب سنتی خوردن چای هل را برای معالجه سرفه، سرماخوردگی و تب مفید می‌دانند. علاوه بر این هل به بهبود روحیه و بازیابی انرژی و توان از دست رفته ناشی از بیماری کمک می‌کند، اضطراب و نگرانی را کاهش می‌دهد و در رفع افسردگی مؤثر است.

۸. زیره
دانه‌های زیره دارای خاصیت ضدعفونی‌کنندگی هستند و برای درمان سرماخوردگی‌های معمولی شایع در فصل سرما مفیدند. زیره از سرفه جلوگیری می‌کند و برای سیستم تنفسی بدن مفید است، همچنین از آنجایی که طبع گرمی دارد، بدن را در برابر سرمازدگی حفظ و از تجمع مخاط در مجاری تنفسی جلوگیری می‌کند.

۹. نعناع
نعناع دارای خاصیت ضد درد، ضد میکروب، ضد اسپاسم و ضد احتقان بینی است و برای تسکین علائم سرماخوردگی مفید است.
اگر احساس کوفتگی یا سردرد می‌کنید یا اینکه آبریزش بینی دارید، سرماخورده‌اید! پس دست روی دست نگذارید، با استفاده از ادویه‌های مفید برای فصل زمستان که در بالا به آن اشاره شد، خود را از شر ویروس‌ها خلاص کرده و از شدت یافتن سرماخوردگی خود پیشگیری کنید.

منبع: تبیان

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.