جینسینگ قرمز پادشاه گیاهان دارویی

جینسینگ قرمز پادشاه گیاهان دارویی

از دوران باستان تاکنون، ریشه گیاه جینسینگ یکی از با‌ ارزش‌ترین گیاهان دارویی جهان به حساب می‌آید. جینسینگ یک گیاه بومی مناطق کوهستانی شرق آسیا و به ویژه شبه جزیره کُره است و به عنوان یک گیاه « آداپتوژن » در نظر گرفته می‌شود.

آداپتوژن‌ها دسته‌ای از گیاهان منحصر به فرد هستند که به حفظ تعادل، بازگرداندن انرژی و محافظت از بدن کمک می‌کنند و به بدن کمک می کند تا با استرس و روند پیری مقابله کند.

وجود گونه‌های مختلف جینسینگ در بازار که مشابه جینسینگ اصل هستند، متأسفانه باعث ایجاد سردرگمی در مردم می‌شود. گونه‌هایی نظیر جینسینگ هندی، جینسینگ آمریکایی، جینسینگ سیبری، شبه‌ جینسینگ و غیره که همگی خواصی تقریباً مشابه دارند.

بهترین نوع جینسینگ ، گونه‌ای به نام پاناکس است. پاناکس در زبان یونانی معنی « درمان همه چیز » را دارد. « تضمین جاودانگی » و « پادشاه همه گیاهان » نام‌های دیگر این گونه است.

جینسینگ قرمز کُره‌ای

جینسینگ قرمز کره‌ای همان جنسینگ پاناکس است با عضلات و بافتی بیشتر. شرایط ایده‌آل خاک و اقلیم شبه جزیره کره باعث ایجاد خواص منحصر به فرد در جینسینگ کره‌ای می‌شود. کشاورزان کره‌ای شیوه‌های کشت این گیاه را از نیاکان خود در دوران باستان به ارث برده‌اند و دولت کره جنوبی نیز با نظرات دقیق بر کشت این محصول تلاش دارد بالاترین کیفیت را برای آن تضمین کند.

یکی دیگر از عوامل منحصر به فرد بودن جینسینگ قرمز کره‌ای چگونگی پردازش آن است. بیشتر جینسینگ‌های پاناکس در بازار پس از برداشت محصول خشک می‌شوند و در نتیجه به عنوان جینسینگ سفید عرضه می‌گردند. برای ایجاد جینسینگ قرمز کره‌ای، ریشه‌های جینسینگ تازه، قبل از خشک شدن باید در بخار طولانی و گرم قرار گیرند. چنین شیوه‌ای بیش از هزار سال قدمت دارد.

گرمای بخار باعث می‌شود نشاسته داخل ریشه‌ها حالت ژلاتینی بگیرد. درنتیجه رنگ آن مایل به قرمز و قهوه‌ای شود و مزه‌ای گرم و شیرین به خود بگیرد.

این فرآیند در ابتدا با هدف افزایش طول عمر گیاه انجام می‌شود. اما محققان دریافتند که بخار روی مواد شیمیایی داخل جینسینگ تأثیر گذاشته و خواص دارویی آن را بیشتر می‌کند. در کتاب « داروهای گیاهی چینی : ماتریا مدیکا »، نوشته تد کاپچوک و همکاران، که از کتب چینی مستخرج شده است، تصریح شده است که جینسینگ قرمز کره‌ای ، قوی‌تر از نوع چینی آن است.

گرما و انرژی

قرن‌ها است که جینسینگ به منظور تقویت و رشد استقامت انسان‌هایی با بدن ضعیف و خسته استفاده می‌شود. در طب سنتی چینی، جینسینگ « یانگ » در نظر گرفته می‌شود. طبیعتی گرم دارد و به دلیل انرژی و گرمایی که تولید می‌کند تقویت کننده انرژی « چی » در بدن است.

جینسینگ می‌تواند برای رفع تنگی‌نفس، بی‌حالی، لاغری، سردی اندام، ضربان ضعیف قلب، بی‌اشتهایی و اسهال مزمن موثر باشد.

 آزمایشات نشان داده است که جینسینگ می‌تواند سلامت عمومی را بهبود بخشد، استرس را کاهش دهد، افراد سالخورده را نیرو بخشد، عملکرد مغز را بهبود بخشد، و بسیاری از فواید دیگر. تأثیر این گیاه در کنترل دیابت، رفع اضطراب و بی‌خوابی تأیید شده است.

ترکیب شیمیایی « جینسنوسید » در نوع قرمز جینسینگ، در دیگر انواع آن یافت نمی‌شود. به همین دلیل جینسینگ قرمز خاصیت بهبود عملکرد حافظه و نیز تقویت کبد را دارد.

جینسینگ قرمز کره‌ای در درمان ناتوانی جنسی، اختلال نعوظ و سایر مسائل مربوط به ناباروری شهرت دارد.

برای بهره بردان از خواص جینسینگ، نیازی نیست بیمار بود. این گیاه مانند سایر گیاهان آداپتوژن خاصیت پیشگیری از بیماری دارد.  مصرف منظم این گیاه برای تقویت ایمنی بدن، بهبود واکنش نسبت به استرس و کاهش خطر ابتلا به سرطان مفید است.

در چین، جینسینگ را به نام « رن شن » یا ریشه مرد می‌شناسند. شاید دلیل این نام به خاطر شکل ظاهری باشد که شبیه یک انسان است.

گرچه جینسینگ قرمز کره‌ای به طور کلی یک گیاه بسیار بی‌ضرر است، اما باید به یاد داشت که مواردی برای منع مصرف آن وجود دارد. برای مثال کسانی که تمایل زیادی به سریع دویدن دارند در مصرف این گیاه باید احتیاط کنند. عوارض جانبی احتمالی جینسینگ قرمز کره‌ای برای این افراد می‌تواند سردرد و یبوست باشد. این افراد بهتر است از جینسینگ سفید که طبعی سرد دارد استفاده کنند.

عملکرد ایده‌آل گیاهان آداپتوژن نظیر جینسینگ قرمز، زمانی است که به طور روزمره استفاده شود. بنابراین زمانی که بدن شما دچار یک بیماری عفونی یا ویروسی مانند آنفولانزا است بهتر است مصرف آن قطع شود و پزشکان طب سنتی نیز این گیاه را در چنین شرایطی تجویز نمی‌کنند. زیرا خاصیت نیروبخش این گیاه می‌تواند انرژی داخلی ویروس را بیشتر کند. بنابراین در این موارد باید جینسینگ را یک گیاه برای پیشگیری بیماری در نظر گرفت و نه درمان آن.

منبع: epochtimes.com

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.