همه چیز درباره ی پنیرک

همه چیز درباره ی پنیرک

خوایص پنیرک:

پنیرک گیاهی است علفی، به ارتفاع 10 تا 60 سانتی متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط جهان میروید و برای استفاده از خواص دارویی در برخی مناطق نیز کشت میگردد. نامهای دیگر این گیاه خبازی و خطمی معطر بوده، قسمت مورد استفاده گیاه پنیرک، برگ و گل آن میباشد. خواص درمانی گل و برگ پنیرک، نزدیک به هم است؛ ولی اثرات گل پنیرک به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکوآنتوسیانینها، کاملتر میباشد، همچنین برای استفاده از خواص کامل این گیاه، میتوان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد. مهمترین خواص پنیرک در طب سنتی، خاصیت آنتی‌بیوتیکی آن است، به طوریکه استفاده از این گیاه برای درمان انواع عفونتها مانند عفونت دستگاه ادراری و عفونتهای دستگاه تناسلی زنان رایج بوده، سایر خواص آن عبارتند از: پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است، خاصیت مسهلی و نرم کنندگی دارد، دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و رودههای تنبلی هستند توصیه میشود و جوشانده آن نیز برای عفونتهای مثانه، اسهال خونی و سرفههای شدید مفید و مؤثر است. همچنین استفاده از برگ و ریشه آن به شکل ضماد بر روی دمل و کورک باعث شده، فوراً سر باز کند. در ادامه این مطلب با رابطه بین استفاده از گیاه پنیرک و عفونت زنان بیشتر آشنا شوبد.

پنیرک و عفونت زنان

عفونت دستگاه تناسلی زنان، بیماری است که اکثر زنان در طول زندگی خود دست کم چند بار آن را تجربه می‌کنند. این عفونتها در سنین باروری یعنی از سن بلوغ تا یائسگی شایع‌تر است؛ از علائم ابتلا به عفونت افزایش ترشحات واژن و تغییر رنگ و بوی این ترشحات است، همچنین، التهاب ناحیه تناسلی، خارش و سوزش نیز از مهمترین علائم عفونت در زنان میباشد. مهمترین اثرات گزارش شده گیاه پنیرک در طب سنتی به ویژه گل آن، درمان ناراحتیهای رحم و رفع عفونت دستگاه تناسلی است، استفاده از پنیرک برای زنان مقوی رحم میباشد، همچنین گیاه پنیرک برای رفع عفونتهای دستگاه ادراری نیز بسیار موثر است. دمنوش گل پنیرک ادرار آور بوده، برای رفع عفونت و سوزش ادرار مفید است.

طرز استفاده و مقدار مصرف پنیرک

برای از بین بردن انواع عفونت، 40‌ گرم گیاه پنیرک را به‌ همراه یک لیتر آب جوش به مدت 10‌دقیقه دم کرده، یک فنجان از این دمکرده را روزی سه‌بار بنوشید تا عفونت‌های ادراری، برونشیت و عفونت‌های سرخک و مخملک از‌بین بروند.

مخلوط گل پنیرک به همراه گلسرخ، بابونه، گل ختمی و بنفشه برای رفع عفونت دستگاه تناسلی زنان بسیار موثر است.

دمنوش پونه، پنیرک، و شستشوی با سرکه نیز از درمانهای خانگی برای رفع عفونت زنان است.

بر روی 5 گرم برگ پنیرک، یک لیوان آب سرد ریخته مدت حدود 5 دقیقه جوشانده شود، همچنین میتوان بر روی همین مقدار برگ، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخت و درب آن را بست؛ آن گاه پس از 15 دقیقه صاف کرده و استفاده شود، همچنین میتوان با هر بار مصرف، یک قاشق عسل به آن اضافه نمود که اثر آن قویتر میشود. از این ترکیب روزی 3 تا 4 مرتبه استفاده شود.

نشستن در جوشانده برگ پنیرک برای رفع سختیهای رحم و نیز نرم کردن آنها و نرم کردن ورمهای مقعد مفید است.

مضرات پنیرک

استفاده از گیاه پنیرک برای زنان در دوران بارداری ممنوع است، همچنین زیادهروی در مصرف پنیرک باعث بهم ریختن معدههای ضعیف میشود.

منبع:گروه سلامت ستاره

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.