آنچه درباره لیزرکردن موها باید بدانید

آنچه درباره لیزرکردن موها باید بدانید

موهای زائد در جاهای ناخواسته همواره مشکل بزرگی هم برای زنان و هم برای مردان بوده‌است. ما مبلغ قابل‌توجهی پول و همین‌طور زمان زیادی را برای حذف موهای زائد از دست و پا و بخش‌های مختلف بدن صرف می‌کنیم. روش‌های سنتی حذف مو مانند شیو کردن، موم انداختن، استفاده از پودرهای موبر و الکترولیز وقت‌گیر، دردناک و گران هستند.

حذف موهای زائد با استفاده از لیزر از دهه‌ی گذشته با افزایش محبوبیت به عنوان یک روش زیبایی استفاده شده‌است. این روش برای همه‌ی قسمت‌های بدن مانند صورت، چانه، بازو و باقی قسمت‌ها تاثیرگذار است و توسط جراحان پلاستیک در سراسر جهان انجام می‌شود و در واقع می‌تواند به طور موثر موهای ناخواسته را کاهش دهد.

این روش به راحتی باعث حذف موهای ناخواسته و خطوط ظریف می‌شود. اما اگر در انجام آن اشتباهی رخ بدهد، ممکن است سبب بروز آسیب شود. در واقع ممکن است پوست شما را به طور جدی بسوزاند و اسکار دائمی بر جای بگذارد. بنابراین قبل از این‌که پول خود را برای لیزر حذف موهای زائد هزینه کنید، باید بدانید که کجا تاثیرگذار است، و همین‌طور در مورد جوانب مثبت و منفی آن و دیگر حقایق اطلاعاتی داشته باشید.

بنابراین، به خواندن مقاله ادامه بدهید و از آن‌چه قرار است انجام بدهید، مطمئن شوید.

حذف مو به وسیله‌ی لیزر چگونه عمل می‌کند؟

حذف موهای زائد با استفده از لیزر شامل یک لیزر است که انرژی گرمایی را ساطع می‌کند، نور به عمق ریشه‌ی هر تار مو نفوذ می‌کند و به فولیکول آسیب می‌زند. این فولیکول آسیب دیده به مدت طولانی و گاهی اوقات هرگز نمی‌تواند مو تولید کند. این تاثیر برای اکثر پوست‌ها و موها موثر خواهد بود.

– این روش نسبتا بدون خطر است و کم‌ترین آسیب روی سطح پوست رخ می‌دهد. اما در افرادی که دارای موهای تیره و پوست روشن هستند، بهترین تاثیر را دارد. لیزر بر روی موهای خاکستری، سفید، قرمز روشن، قهوه‌ای روشن یا بلوند تاثیری ندارد. ممکن است چندین جلسه درمان برای رسیدن به مزایای طولانی مدت و دائمی و در واقع حذف موها مورد نیاز باشد.

– پوست ما تاثیر نامطلوبی از این روش نمی‌گیرد، به این دلیل که خود پوست سریع‌تر از فولیکول‌های موی خنک می‌شود. این روش با استفاده از کرم برای به حداقل رساندن خطر و خنک شدن پوست به پایان می‌رسد.

– حذف موهای زائد در صورت و زیر بغل معمولا در مدت حدود ۱۵ دقیقه انجام می‌شود. انجام این روش روی سایر قسمت‌های بدن دست کم یک ساعت زمان نیاز دارد.

عوارض لیزر موهای زائد

در حالی که روند انجام حذف موهای زائد با استفاده از لیزر معمولا بدون ریسک است، اما برخی عوارض جانبی نیز وجود دارد.

۱. گرمای زیاد

استفاده از لیزر برای حذف موهای ناخواسته گرمای زیادی را شامل می‌شود. این امر می‌تواند در برخی از کاربران سبب بروز سوختگی روی پوست شود. سوختگی در طی حذف موهای زائد با استفاده از لیزر در بیماران دارای پوست تیره‌تر بیش‌تر رخ می‌دهد، زیرا پوستی که رنگدانه‌های تیره دارد،‌ راحت‌تر لیزر را جذب می‌کند. هرچند در اغلب موارد، سوختگی‌ها خفیف است، اما موارد زیادی وجود دارد که در آن سوختگی شدید گزارش شده‌است.

۲. لکه‌های پوستی

لیزر ممکن است باعث هایپوپیگمانتاسيون و هایپرپیگمانتاسيون شود.

الف. هایپرپیگمانتاسیون به معنای تیره شدن پوست است که ممکن است بعد حذف موها به کمک لیزر رخ دهد. استفاده از لیزر تولید ملانین را تحریک می‌کند و سبب واکنشی مانند برنزه شدن پوست می‌شود.
ب. هیپوپیگمنتیشن از سوی دیگر به روشن شدن پوست پس از حذف موها با استفاده از لیزر اشاره می‌کند. جذب نور لیزر می‌تواند تولید ملانین را مهار و منجر به از دست دادن رنگدانه‌ها شود.

۳. آسیب چشمی

این روش همچنین ممکن است به آسیب‌های چشمی منجر شود، بنابراین مهم است که از چشمان‌تان در طول حذف موها با استفاده از لیزر محافظت شود.

۴. خارش

خارش یکی از عوارض جانبی رایج است که در اثر حذف موهای زائد با استفاده از لیزر در طی انجام کار و پس از آن رخ می‌دهد.

۵. تورم پوستی

پوست به مدت چند روز پس از حذف موها قرمز می‌شود و احتمالا حول فولیکول‌ها اندکی تورم رخ می‌دهد.

۶. درد، گزگز و بی‌حسی

درد، گزگز و بی‌حسی در اطراف محل حذف موها توسط لیزر احتمالا شایع‌ترین عارضه‌ی جانبی است که می‌تواند طبیعی محسوب شود.

۷. پوسته پوسته شدن و کبودی

حذف موهای زائد با استفاده از لیزر می‌تواند منجر به پوسته پوسته شدن و تشکیل پوسته در اطراف منطقه‌ی مورد نظر شود. روی پوست‌های حساس نیز ممکن است کبودی خفیف رخ دهد. این عوارض جانبی در چند روز اول پس از حذف موها ظاهر می‌شود و در مدت کوتاهی از بین می‌رود.

۸. بنفش شدن پوست

یکی دیگر از عوارض جانبی این روش که بسیار هم نادر است، بنفش شدن پوست روی قسمت‌هایی است که برای حذف موها تحت لیزر قرار می‌گیرند.

۹. عفونت

یکی دیگر از عوارض جانبی نادر اما بسیار مهم حذف موهای زائد با استفاده از لیزر عفونت است. بسیار مهم است که بعد از انجام این روش منطقه را تمیز نگه دارید چرا که در غیر این صورت ممکن است دچار عفونت شوید.

معایب حذف موهای زائد با استفاده از لیزر

۱. هزینه

ایراد اصلی این روش با هزینه‌ی آن مرتبط است. دست کم شش جلسه برای رسیدن به نتیجه‌ی مورد نظر لازم است. و پس از شروع فرایند، نمی‌توانید بین انجام جلسات وقفه بیندازید. برای اثربخشی لیزر باید آن را به طور کامل انجام بدهید، و همین به هزینه‌ها اضافه می‌کند. یک جلسه می‌تواند بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار هزینه داشته باشد.

۲. عدم تأثیر برای پوست‌های خیلی روشن یا خیلی تیره

یکی دیگر از نقاط ضعف حذف موها با استفاده از لیزر این است که تنها نوع خاصی از آدم‌ها به طور کامل نتیجه می‌گیرند. لیزر برای موهای قرمز، بلوند و خاکستری کاربردی ندارد. افرادی که پوست‌شان تیره است، سایه‌ی ملانین را در سراسر بدن‌شان دارند. بنابراین درمان لیزر در پوست تیره خیلی موثر نیست. حتی افرادی که پوست خیلی روشن دارند نیز ۱۰۰٪ به نتیجه نخواهند رسید و گاهی حتی هیچ نتیجه‌ای از این روش برای‌شان حاصل نخواهد شد.

۳. دائمی نیست

حذف موهای زائد با لیزر فقط در مواجهه با موهایی که رشد فعال دارند، موثر است. این روش فولیکول موهایی را به طور دائم را حذف می‌کند که در مرحله‌ی رشد هستند. با این حال، از رشد فولیکول‌های موهای تازه جلوگیری نمی‌کند. بنابراین این روش به طور دائمی موها را حذف نمی‌کند و رشد دوباره‌ی برخی از موها امکان‌پذیر است.

۴. تأثیر بر موهای نازک

گاهی اوقات، این روش تنها در مناطقی تاثیرگذار است که موهایی نازک دارند.

نکاتی که قبل از شروع لیزر باید بدانید

محدوده‌ای که قرار است تحت لیزر قرار بگیرد باید در برابر برنزه شدن توسط خورشید و قرار گرفتن در معرض تابش خورشید به مدت حداقل ۴ تا ۶ هفته محافظت شود. یک کرم ضد آفتاب با SPF بالا در این منطقه استعمال کنید. از قرار گرفتن در برابر نور خورشید در طول فرایند حذف موها پرهیز کنید چرا که ممکن است دچار آفتاب‌سوختگی شوید.

۲. از بلیچینگ، کندن موها و وکس کردن این ناحیه به مدت ۴ تا ۶ هفته قبل از شروع فرایند حذف موها با لیزر پرهیز کنید.

۳. اگر سابقه‌ی تبخال دارید، قبل و بعد از شروع فرایند،‌ ضد ویروسی را دریافت کنید.

۴. داروهای ضد حساسیت به نور یا داروهای گیاهی را به مدت ۲۴ ساعت قبل از دریافت لیزر مصرف نکنید.

۵. به مدت سه تا هشت روز قبل از انجام لیزر شیو نکنید. برای ادامه‌ی کار، به مدت یک تا دو هفته اصلاح نکنید تا پزشک بتواند رشد ساقه‌ی مو را در روز انجام لیزر ببیند. در طول دوره‌ی انجام این روش، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

نکاتی که پس از انجام لیزر باید مد نظر داشته باشید

۱. احتمال قرمزی و تورم در ناحیه تحت درمان وجود دارد که البته بیش از دو ساعت طول نخواهد کشید. استفاده از ژل آلوئه‌ورا به مدت دو تا چهار روز توصیه می‌شود. افرادی که پوست تیره‌تر دارند، ممکن است ناراحتی بیش‌تری را تجربه کنند، بنابراین توصیه می‌شود ژل آلوئه‌ورا را به  مدت طولانی‌تری به کار ببرند.

۲. اگر ناحیه حتی پس از گذشت ۲۴ ساعت، گرم به نظر می‌رسد، برای کاهش آسیب یخ استفاده کنید تا فرایند بهبودی‌تان نیز تسریع شود.

۳. از مصرف لوازم آرایشی و کرم‌ها روی پوست اجتناب کنید چرا که ممکن است پوست تحریک شود. از خاراندن ناحیه پرهیز کنید.

۴. از اعمال حرارت داخلی یا خارجی پرهیز کنید به عنوان مثال، سونا، حمام گرم، اجاق داغ، بخار یا تمرینات سنگین که ممکن است سبب ایجاد تعریق شوند، به مدت دو روز پرهیز کنید چرا که این‌ها می‌توانند ملانوسیت‌ها را تحریک کنند و به این ترتیب منجر به هیپرپیگمناسیون شوند. هنگام شستن ناحیه فشار زیادی وارد نکنید چرا که پوست هنوز حساس است.

۵. پس از سه روز اول شروع فرایند حذف موها، حمام آفتاب اصلا توصیه نمی‌شود.

۶. به یاد داشته باشید که باید از پوست‌تان مراقبت کنید. به خصوص هنگامی ‌که برای پیاده‌روی بیرون می‌روید، همیشه یک کرم ضد‌آفتاب با فیلتر UV استفاده کنید.

به این ترتیب، اطلاعاتی در رابطه با حذف موهای زائد با استفاده از لیزر کسب کردیم. امیدواریم که از این مطلب خوش‌تان آمده باشد و اگر این طور است، لطفا در قسمت نظرات ما را در جریان بگذارید. ما برای بازخوردی که از خواننده‌ها‌ی‌مان می‌گیریم، ارزش قائل هستیم.

 

منبع:stylecraze و bazdeh


مطالب مرتبط:

روغن شاهدانه روان گردان نیست!

خواصی از روغن رزماری که معجزه می کند

خوراکی های سرشار از پتاسیم

 

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.