خواص دمنوش گل صد تومانی

خواص دمنوش گل صد تومانی

دمنوش ها مزایای زیادی برای سلامتی شما دارند. انواع مختلفی از دمنوش وجود دارد که می‌توانید از خواص آن‌ها بهره‌مند شوید. به عنوان مثال مزایای درمانی دمنوش گل داوودی یا دیگر دمنوش معروف، چای سبز. با این حال، دمنوش دیگری نیز وجود دارد که دارای طعم بسیار منحصر به فرد و ملایمی است و مزایای زیادی برای سلامتی دارد. خواص گل صد تومانی اطلاعاتی است که در این نوشتار کسب خواهید کرد. با ما همراه باشید تا ۱۵ فایده دارویی دمنوش گل صدتومانی را بدانید.

آیا گل صد تومانی را می‌شناسید؟ به طور خلاصه، گل صد تومانی گلی است که اغلب در چین به عنوان یک گیاه دارویی استفاده می‌شود. برای مثال، غلبه بر درد قاعدگی از جمله فواید این گل است. دمنوش گل صدتومانی با دم گذاشتن این گیاه در آب جوش آماده می‌شود. بسیاری از مردم بر این باورند که این دمنوش حاوی ترکیباتی است که می‌توانند سلامت کلیه و کبد را بهبود دهند. دمنوش گل صد تومانی دارای محتوای بسیار مفیدی برای مبارزه با باکتری‌ها، ویروس‌ها و مواد مضر در بدن ما است. این دمنوش دارای میزان زیادی از پلی‌فنول‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و کاتچین‌ها است.

با این حال، این تنها خواص گل صد تومانی نیست و مزایای دیگری نیز برای شما دارد. خواص گل صد تومانی چیست؟ با ما در این نوشتار همرا باشید!

۱. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

از آن‌جایی که دمنوش گل صد تومانی به میزان فراوانی آنتی‌اکسیدان دارد، برای کشتن باکتری‌ها بسیار مفید است بنابراین باکتری‌های بد در بدن شما زنده نخواهند ماند. خود آنتی‌اکسیدان ترکیبی است که پروسه‌ی اکسیداسیون را مهار می‌کند. یکی از علل اکسیداسیون این است که بدن به طور مداوم با اکسیژن تعامل دارد، در حالی که فاقد آنتی‌اکسیدان است. دمنوش گل صد تومانی مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها را برای بدن فراهم می‌کند. یکی از اثرات جذب آنتی‌اکسیدان مرگ و میر باکتری‌ها و ویروس‌ها به دلیل عدم وجود اکسیژن است.

۲: برای قلب مفید است.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در دمنوش گل صد تومانی همچنین مزایایی برای قلب دارند. کاهش کلسترول بد و پایین آوردن فشار خون در بدن یکی از مزایای این دمنوش است. دمنوش گل صد تومانی سیستم گردش خون شما را بهبود می‌دهد و از مضراتی که کلسترول برای بدن شما دارد،‌ جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، دمنوش گل صد تومانی دارای مزایای آنتی‌اکسیدانی دیگری هم است، از جمله محافظت از شما در برابر لخته شدن خون که می‌تواند باعث مشکلات قلبی و سکته‌ی شدید شود. بنابراین، به شدت توصیه می‌شود که روزانه یک فنجان از این دمنوش را بنوشید. این مزایا همان مزایایی هستند که چای سبز هم دارد.

۳. سلامت کلی شما را بهبود می‌دهد.

دو ترکیب اصلی موجود در دمنوش گل صد تومانی، کافئین و تیانین مسئول ایجاد آرامش و انرژی در بدن ما هستند. این دمنوش شامل کافئین است که به آرامی در جریان خون شما وارد شده و تحریک طولانی مدتی را سبب می‌شود و به این ترتیب ذهن شما را به مدت طولانی فعال نگه می‌دارد.

۴. چربی را می‌سوزاند و به ساخت عضله کمک می‌کند.

دمنوش گل صد تومانی توانایی از بین بردن چربی اضافی، قوی‌تر کردن بدن، و ساختن عضله را دارد. این دمنوش می‌تواند متابولیسم بدن را برای تولید انرژی بیش‌تر تحریک کند. و به این ترتیب انرژی شما برای انجام تمرینات ورزشی و سوزاندن چربی اضافی بیش‌تر خواهد بود.

شاید این مطلب را هم بپسندید: غلات،ادویه ها و گیاهان دارویی مناسب برای کاهش وزن کدامند؟

۵. استخوان‌ها را تقویت می‌کند.

علاوه بر مزایای آنتی‌اکسیدانی قید شده در بالا، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در دمنوش گل صد تومانی در کاهش مشکلات التهابی که می‌توانند سبب بروز بیماری‌های استخوان مانند ورم مفاصل و آرتروز شوند، بسیار موثر است. مصرف دمنوش گل صد تومانی به طور منظم می‌تواند استخوان‌ها را تقویت کند.

۶. سلامتی دهان و دندان را ارتقاء‌ می‌دهد.

دمنوش گل صد تومانی دارای عناصر گیاهی ضروری است که می‌توانند به بهبود سلامتی دهان کمک کنند. پلی‌فنل‌ها و تانن‌ها، محتویات دمنوش گل صد تومانی هستند که می‌توانند از تشکیل پلاک جلوگیری کنند. ترکیبات فلورایدی موجود در این دمنوش می‌توانند مانع کرم‌خوردگی دندان شوند.

۷. از بروز سرطان جلوگیری می‌کند.

دمنوش گل صد تومانی یکی از انواع دمنوش است که می‌تواند از بروز سرطان به طور طبیعی جلوگیری کند. این تاثیر ناشی از مقدار بالای آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این دمنوش است که می‌تواند به مبارزه و جلوگیری از سرطان کمک کند. دمنوش گل تومانی چه‌طور چنین تاثیری دارد؟ درواقع آنتی‌اکسیدان‌ها محیطی ایجاد می‌کنند که برای سلول‌های سرطانی مفید نیست، به طوری که این سلول‌ها تضعیف خواهند شد و در نهایت از کمبود اکسیژن خواهند مرد.

۸.  گردش خون را بهبود می‌دهد.

مطابق با یک مطالعه که در ماه اوت ۲۰۱۰ ژورنال ” Die Pharmazie” منتشر شد، گل صد تومانی حاوی ۱۸ ترکیب فعال (پایونیفلورین، کاتچین، گالویل پایونیفلورین و پایینو) است که مسئول مهار انعقاد خون یا تجمع پلاکتی هستند. این خاصیت دمنوش گل صد تومانی باعث می‌شود که گردش خون بهبود بیابد، و مانع بروز برخی از بیماری‌های قلبی- عروقی می‌شود.

۹. از سلامت کلیه‌ها پشتیبانی می‌کند.

یک مطالعه انجام‌شده بر روی موش‌ها که در نسخه‌ی ماه مارس ۲۰۱۰ از ژورنال “Phytomedicine” منتشر شد، نشان داد که عصاره‌ی ریشه‌ی گل صد تومانی اثر آنتی‌اکسیدانی بر استرس اکسیداتیو ناشی از دیابت در کلیه‌ها دارد زیرا سوژه‌ّها کاهش آلبومین ادرار را تجربه کردند (آلبومین ادرار یک شاخص قابل‌توجه از سلامت نامناسب کلیه‌ها است) این مطالعه همچنین کاهش علائم آسیب کلیوی را نشان داد.

۱۰. از سلامت کبد پشتیبانی می‌کند.

مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که عصاره‌ی گل صد تومانی از بدن در برابر التهاب کبد محافظت می‌کند زیرا مانع از استرس اکسیداتیو ناشی از آنتی‌ژن‌های شناخته‌شده به عنوان لیپوپلی ساکارید می‌شود. علاوه بر این، گل صد تومانی همچنین می‌تواند برای درمان برخی از بیماری‌های کبدی مانند سیروز و هپاتیت استفاده شود. با این حال، تحقیقات بیش‌تری برای اثبات مزایای دمنوش ریشه‌ی این گیاه مورد نیاز است.

۱۱: فشار خون را پایین می‌آورد.

دمنوش گل صد تومانی خواص رقیق‌کننده‌ی خون دارد که عملکرد عروق را بهبود می‌بخشند. این دمنوش فشار خون را کاهش می‌دهد، سلامت رگ‌های خونی را بهبود می‌دهد و با سکته‌ی مغزی مبارزه می‌کند.

مزایای دیگر دمنوش گل صد تومانی برای سلامتی

۱۲. دمنوش گل صد تومانی همچنین از پوست شما در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد و استرس محافظت می‌کند و همین باعث درخشندگی و بهبود سلامت پوست می‌شود.
۱۳. دمنوش گل صد تومانی به کاهش قند خون و کاهش علائم دیابت کمک می‌کند.
۱۴. دمنوش گل صد تومانی باعث می‌شود که انرژی بیش‌تری داشته باشید زیرا خطراتی را که استرس برای سلامتی دارد،‌ کاهش می‌دهد.
۱۵. کاتچین متعلق به محتوای پلی‌فنل، در دمنوش گل صد تومانی که سرشار از آنتی‌اکسیدان است، وجود دارد و گزارش شده که به جلوگیری از سخت شدن رگ‌ها و از بین بردن مواد سمی از بدن کمک می‌کند.

عوارض جانبی دمنوش گل صد تومانی!

این دمنوش آن‌قدری عوارض جانبی ندارد که بخواهیم نگرانی بابت آن داشته باشیم. تنها یک مورد را باید به یاد داشته باشیم و آن این‌که دمنوش گل صد تومانی حاوی کافئین است. اگر چه برخی از مردم بر این باورند که این دمنوش پایین‌ترین سطوح کافئین را دارد، اما در واقع گل صد تومانی سطح کافئین بالایی دارد، یعنی ۵٪.  سطح بالای کافئین باعث ایجاد استرس در قلب می‌شود و می‌تواند سبب بروز اضطراب و بی‌خوابی شود. کافئین در برخی افراد نیز می‌تواند سردرد ایجاد کند.

اگرچه دمنوش گل صد تومانی تیانین دارد،‌ ترکیبی که باعث می‌شود این دمنوش به  شما حس آرامش بدهد، اما باز هم سطح کافئین آن ممکن است برای زنان باردار بیش از حد بالا باشد. بنابراین، قبل از مصرف، اول با پزشک‌تان مشورت کنید.

شما می‌توانید ۲ فنجان دمنوش گل صد تومانی در روز مصرف کنید تا از فواید آن بهره‌مند شوید!

 

منبع: drhealthbenefits و Bazdeh


مطالب مرتبط:

15مورد از دمنوش های گیاهی و فوایدشان برای سلامتی

مهمترین علل و علائم بیماری سل

خواص دمنوش گل داوودی+طرز تهیه

ارسال نظر

Cart
Your cart is currently empty.